Szkoła Dermatologii Onkologicznej

W dniach16-18 listopada odbywa się Szkoła Dermatologii Onkologicznej organizowana przez Sekcję Dermatologii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Spotkanie online, któremu przewodniczy prof. Witold Owczarek ma na celu przypomnienie najważniejszych zagadnień, omówieniu nowości i szczególnych przypadków klinicznych.

Dermatologia to dość szeroka dziedzina medycyny. Lekarze specjaliści dermatolodzy zajmują się chorobami skóry oraz badaniem jej funkcjonowania, a także chorobami paznokci i włosów. Dermatolog zbada skórę oraz znajdzie przyczynę wystąpienia choroby i rozpocznie jej leczenie. Jednak trudność pracy dermatologa polega na tym, że często choroby skóry są objawem innych chorób, które obejmują organy zewnętrzne lub zmiany hormonalne.

Prof. Anna Raciborska w ramach wykładów naświetliła temat: „Najczęstszych nowotworów skóry u dzieci i młodzieży manifestujące się objawami skórnymi – diagnostyka i leczenie.”, a także na zakończenie spotkania odpowiadała na pytania słuchaczy. Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie tematem, bo wbrew pozorom nie jest wcale łatwy. Lekarz dermatolog w gabinecie spotyka pacjentów od narodzin, aż po osoby w podeszłym wieku.

W onkologii zmiany skórne nowotworowe to nie tylko powszechnie znany czerniak. Skóra może manifestować histiocytozy, czy zmiany przerzutowe innych  nowotworów białaczki, neuroblastoma, osteosarcoma, a także inne rzadkie schorzenia.


NEO_skora_POLHISTIOpng