SIOP Asia 2023 Kongres

W dniach 18-21 maja 2023 w Yerevan (Armenia) odbywa się Kongres XV SIOP Asia 2023.

Kongres ma na celu zgromadzenie światowej społeczności onkologii dziecięcej  w celu wymiany najnowszych wyników badań, pomysłów i osiągnięć we wszystkich obszarach onkologii dziecięcej i hematologii.

 Raicborska_SIOPjpg

Wśród zaproszonych gości m.in. wystąpi Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka - prof. Anna Raciborska.

Przedstawi dwa referaty: „Influence of molecular status on the management of children with histiocytosis - experience with the POL HISTIO project” oraz „Double endoprosthesis: the impact of the local control modality in disease control, and functional outcomes - a single-center experience”

„Influence of molecular status on the management of children with histiocytosis - experience with the POL HISTIO project”

Zaburzenia histiocytarne są rzadkimi chorobami o zróżnicowanym obrazie klinicznym. Występowanie mutacji jest zwykle związane z bardziej agresywną postacią choroby i opornością na konwencjonalną chemioterapię. Do niedawna w Polsce badania genetyczne wykonywano tylko u 14% pacjentów z histiocytozą i tylko garstka pacjentów była leczona zgodnie z tymi wynikami. W badaniu podsumowaliśmy cechy molekularne i kliniczne, postępowanie i wyniki leczenia dzieci z histiocytozą w ramach projektu POLHISTIO – niekomercyjnego badania klinicznego mającego na celu optymalizację diagnostyki i leczenia dzieci i młodzieży z histiocytozą w Polsce.

Od kwietnia 2021 do stycznia 2023 do projektu POLHISTIO włączono 56 pacjentów z histiocytozą. Wszyscy pacjenci mieli wykonane badanie molekularne z tkanki i wszyscy pacjenci mieli ocenę i monitorowanie statusu ctDNA we krwi obwodowej.

 Raciborska_SIOP_ASIAjpg

„Double endoprosthesis: the impact of the local control modality in disease control, and functional outcomes - a single-center experience”

Na przestrzeni lat dokonał się ogromny postęp w leczeniu nowotworów u dzieci i młodzieży. Chociaż nie wszystkie dzieci można jeszcze wyleczyć, znacznie większy nacisk kładzie się na jakość życia w trakcie i po leczeniu onkologicznym. W naszym badaniu zbadaliśmy rolę operacji ratującej kończynę u młodych pacjentów z nawracającymi nowotworami złośliwymi kości po endoprotezoplastyce w pierwszej linii leczenia. Naszym celem była ocena wpływu metody kontroli miejscowej na dalsze leczenie onkologiczne, kontrolę choroby i wyniki czynnościowe.

 Obraz PET CT pacjentki z dwiema endoprotezamipngFot. Obraz PET CT pacjentki z dwiema endoprotezami

 

 Więcej informacji na stronie: https://www.siopasia2023.am/conferenceinfo

Beztytuupng