Najnowsza publikacja ECHO

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją pt. "The ECHO recommendations for dealing with vinblastine shortage affecting standard treatment of systemic Langerhans cell histiocytosis."

Black Modern Home Tour Review Youtube Video Chapterspng

Artykuł omawia tymczasowy brak vinblastyny (VBL), kluczowego leku w leczeniu histiocytozy komórkowej Langerhansa (LCH), stosowanego od lat 60. 

Niedobór ten skłonił Europejskie Konsorcjum ds. Histiocytoz (ECHO) do udzielenia wskazówek lekarzom w krajach europejskich dotkniętych problemem. 

Główna rekomendacja to zabezpieczenie ilości VBL z innych krajów lub międzynarodowych szpitali. Jeśli to się nie uda, artykuł sugeruje skoncentrowanie pacjentów z LCH w mniejszej liczbie placówek, aby zoptymalizować wykorzystanie VBL. W przypadku pilnych potrzeb leczenia rozważa się substytucję VBL za winkrystynę (VCR), choć bez bezpośredniego porównania w randomizowanych badaniach. 

Inne opcje leczenia obejmują analogi nukleozydów, z uwzględnieniem specyficznych kwestii. Chociaż inhibitory BRAF i MEK okazały się skuteczne w uzyskiwaniu szybkiej odpowiedzi u pacjentów z nawrotem wieloukładowej histiocytozy, nie zaleca się ich stosowania jako leczenia pierwszego rzutu.

Artykuł podkreśla znaczenie radzenia sobie z niedoborami kluczowych leków w hematologii-onkologii dziecięcej i zaangażowanie ECHO w międzynarodowe inicjatywy dla zrównoważonego dostępu do leków dla wszystkich dzieci i dorosłych z LCH w całej Europie.


Link do artykułu: https://onlinelibrary.wiley.com/journal/15455017

Autorzy: Vassilios Papadakis, Itziar Astigarraga, Cor van den Bos, Jean Donadieu, Jan-Inge Henter, Sandra Jacobs, Thomas Lehrnbecher, Monica Cheng Munthe-Kaas, Leonie Naeije, Vasanta Nanduri, Trung Nguyen, Karsten Nysom, Jane Pears, Anna Raciborska, Elena Sieni, Karel Svojgr, Vasiliki Tzotzola, Milen Minkov.DOI: 10.1002/pbc.30850