15 Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna

W dniach 15-16 września w Lublinie odbywa się 15 Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna. W 2023 roku, mija 30 lat od powstania Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń naukowych w praktyce oraz analizie wyzwań w psychoonkologii, onkologii i hematologii, czy medycynie paliatywnej.

Naszą Klinikę reprezentowały osobiście Joanna Pruban i Mariola Wujec, a także mieliśmy możliwość przedstawienia dwóch plakatów z doniesieniami zjazdowymi:

  • „Pozytywne zmiany – pacjent onkologiczny i jego rodzina w centrum uwagi” autorstwa Joanny Pruban, Marioli Wujec i Katarzyny Maleszewskiej,
  • „Zdrowie jako wartość w perspektywie osób, które zakończyły leczenie choroby onkologicznej” autorstwa Beaty Antosiewicz i Aleksandry Toboty-Różańskiej.

 377100794_752229096663049_6498366100881802981_njpg

Wybory do Zarządu

W trakcie obrad odbyły się wybory Zarządu Towarzystwa. Wśród nominowanych kandydatów wybrane został nasze koleżanki Aleksandra Tobota-Różańska (Członkini Zarządu) i Joanna Pruban (Członkini Komisji Rewizyjnej). Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni, że głos naszych specjalistek jest bardzo wyraźnie słyszany i doceniany na polu całej psychoonkologii.

W naszej Klinice wszyscy pacjenci i ich rodziny objęci są opieką psychoonkologiczną. To bardzo ważne. Wiemy też, że unikanie kontaktu przez dziecko czy jego rodzinę, nigdy nie jest dobre dla naszego małego pacjenta. W chorobie onkologicznej trzeba żyć! Nie trwać w marazmie druzgocącej i paraliżującej fazie diagnozy onkologicznej. Leczenie guzów litych niesie za sobą wiele konsekwencji dla pacjenta, zarówno fizycznych jak i psychoonkologicznych.  Warto dać sobie pomóc. Pamiętajmy o tym zawsze i nie bójmy się prosić o pomoc.

 

Opieka psychoonkologiczna dla dzieci z histiocytozą.

Dodatkowo w ramach projektu POLHISTIO, wprowadziliśmy badania psychologiczne oraz testy neurologiczne u pacjentów z histiocytozą będących pod opieką ośrodka IMID.

Oprócz zagrożenia jakie niesie ze sobą choroba, osoby, które wyleczyły się z LCH, mogą doświadczać problemów związanych z jakością życia, takich jak niepokój/strach przed możliwym nawrotem, smutek, złość, czy depresja. Te uczucia mogą być szczególnie silne przed wizytami kontrolnymi. Mogą pojawiać się także w przypadku wystąpienia objawów niezwiązanych z chorobą podstawową (LCH). U wielu osób te uczucia z czasem znikną, podczas gdy inni mogą potrzebować dłuższego wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego.

 377116178_215815328160224_335695298844038033_njpg

 

Więcej informacji: https://ptpo2023.pl/zaproszenie